Skuteczne wdrożenie ERP

Wdrożenie ERP (Enterprise Resource Planning) wymaga od firmy cierpliwości oraz właściwego sposobu działania. Na co zwrócić uwagę i jak należy się przygotować, aby wdrożenie systemu zakończyło się sukcesem.

Oto poszczególne etapy oraz zasady skutecznego wdrażania ERP w firmie:

I. Założenia początkowe

Zanim przedsiębiorstwo zdecyduje się na wybór oprogramowania i firmy wdrożeniowej podstawą jest wyznaczyć problemy, z którymi boryka się firma np.: chaos informacyjny wynikający z nie odpowiedniego podziału zadań wśród pracowników.

II. Wybór systemu i partnera

Najistotniejszym elementem wyboru jest przede wszystkim sprawdzony system ERP oraz doświadczenie dostawcy jak również referencje klientów. Należy zwrócić uwagę na otwartość i komunikację zarówno ze strony dostawcy jak i firmy wdrażającej system

III. Diagnoza

Jest to wstępne rozpoznanie potrzeb klienta. Jakich modułów potrzebuje? Ile osób będzie pracowało na systemie? Który z modułów jest najważniejszy z punktu funkcjonowania organizacji?

IV. Analiza

Ogromne znaczenie dla właściwego zdefiniowania  wymagań jest zaangażowanie w proces wdrożenia pracowników w firmie, którzy posiadają nie tylko wiedzę na temat aktualnych potrzeb, ale również  potrafią spojrzeć szerzej  na działanie firmy w przyszłości.

Proces analizy to opracowanie wymagań klienta oraz skonfrontowanie ich z wymaganiami systemowymi. Spisanie i weryfikacja procesów biznesowych w firmie ma na celu pomoc ekipie wdrożeniowej w rozwiązaniu dotychczasowych problemów bądź wprowadzeniu rozwiązania dedykowanego wyłącznie dla przedsiębiorstwa.

V. Projekt i budowa

Ważne, aby projekt był ściśle konsultowany z firmą oraz to, by projekt był wspólnym przedsięwzięciem dostawcy i firmy.

VI. Wdrożenie

Wersja testowa potrzeba do zweryfikowania wszystkich procesów w firmie oraz przystosowania pracowników z nowym systemem. Wersja testowa ułatwia późniejszą migrację firmy na docelowe oprogramowanie ERP, a faza testów pomaga uniknąć niepotrzebnych błędów i problemów.

VII.  Szkolenie pracowników

W trakcie działania wersji testowej niezbędne jest prowadzenie szkoleń dla pracowników. Dzięki temu każdy, kto będzie pracował przy systemie ERP będzie bez problemów poruszał się w nowym środowisku.

VIII.  Uruchomienie

Ostatnim etapem jest przejście na pracę w gotowym systemie ERP oraz okres opieki powdrożeniowej, podczas której upewniamy się, że system działa bez zarzutu i nie ma żadnych braków w funkcjonowaniu samej firmy.

Wdrożenie systemu informatycznego typu ERP to bezapelacyjnie korzyści dla firm niezależnie od jej wielkości, nawet najmniejsza firma może zyskać na wybranym zestawie modułów w przystępnej cenie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Więcej informacji